Історія села Яреськи

Яреськи (Єрєськи, Яреськівка, Єрисок) - село Шишацького району Полтавської області. Центр Яреськівської сільської ради (населення - близько 5 тис. осіб). Входять такі населені пункти: Бухуни, Гончарі, Нижні Яреськи, Соснівка, Хвальки.

Розташоване за 9 км від райцентру Шишаки, на високому лівому березі річки Псел. У селі розташована залізнична станція «Яреськи» Південної залізниці.

За однією з версій назва села походить від власного імені Яреська (Яреми). За другою - заснував село полковник Яресько.

Містечко Яреськи у 17 столітті - адміністративний центр Яреськівської сотні Полтавського полку, з 1782 - центр Яреськівської волості Російської імперії.

1859 року у козачому хуторі налічувалось 19 дворів, мешкало 114 осіб ( 52 чоловічої статі та 62 - жіночої).

Від 1917 року - у складі УНР.

Від 1921 року стабільний комуністичний режим.

1929 року більшовицька влада почала систематичний терор проти незалежних господарників (примусову колективізацію), який переріс у масові вбивства голодом. За 1932-1933 роки населення зменшилося від 1500 до 700 чоловік .

Відомі особистості

• Марія Олександрівна Косяровська, мати Миколи Гоголя — народилася та виросла у Яреськах. Батьки Гоголя вінчались у місцевій Різдво-Богородичній церкві. У селі росте дуб, за переказами, посаджений письменником. Встановлене погруддя М. В. Гоголя.
  • Олександр Довженко знімав у Яреськах свій фільм «Земля» (1929), епізоди до фільмів «Іван» (1932), «Щорс» (1937). Ці місця показав О. Довженку художник Василь Кричевський, коли режисер шукав натуру до фільму «Звенигора».

Економіка

Від 1964 у селі працює цукровий завод, є ряд пристанційних підприємств, складів. Діють агрофірма ім. О.Довженка, завод Мінеральних вод, два фермерських господарства «АгроЖАНС», « Джерело», лісництво, 15 стрічкових пилорам, 5 кафе , мережа магазинів, банкомат Аваль.

Освіта, культура

Яреськівська загальноосвітня школа 1-3 ступенів імені Ф. П. Борідька, профтехучилище,  дитсадок. Два будинки культури, Яреськівський народний краєзнавчий музей. Свято-Михайлівська церква - православна церква.

Особистості

• В Яреськах народилася Марія Яківна Яресько, дружина українського педагога Костянтина Зерова, мати класика української літератури Миколи Зерова;
  • 1907 року Біляшівському Миколі із місцевої церкви панотцем було подаровано для Київського музею багато цінних речей, серед них риза XVIII ст. з оплеччям шитим золотом і сріблом;
  • В Яреськах народився Козак Валерій Васильович (1949–2000) - український журналіст.

Відпочинок

На річці Псьол створено чудові умови для відпочинку та дозвілля. Ліси змішаного типу, багаті на гриби.

База відпочинку – готельний комплекс « Мисливська садиба».